Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vznik plemene Rhodéský ridgeback

27. 6. 2007

První dva lví psi byli zaregistrováni 18. září roku 1924.
Jako zvláštnost RR, zděděná po loveckých psech Hottentotů - ridge se pokládá za to nejpodstatnější u těchto psů.

 

Hottentoti migrovali do Jižní centrální Afriky ze severu, pravděpodobně Jižního Súdánu nebo z Etiopie. Důvody migrace dnes již nikdo neví (války, sucha apod.). Mnoho těchto lidí mělo lovecké psy viz pyramidy, římští lovečtí psi apod. Jeden z nich, který je vytesán do mramoru ve Vatikánu je velmi podoben dnešnímu Rhodéskému Ridgebackovi.
Tito lidé používali psy jako hlídače a jako lovce. Psi byli menší než současní RR, zhruba velikosti šakala. Měli pravděpodobně uši nahoru, hrubou srst a někteří ridge. První komentáře Evropanů ohledně těchto psů byly, že jsou vhodní ke službě a důvěryhodní. Pro zajímavost, u Hottentotů bylo jediné domestikované zvíře pes - ošklivé stvoření podobné šakalu, věrné a služby schopné zvíře. Na páteři mělo obrácené chlupy.
Pro jiný kmen - Zulu je známé, že měli lovecké a hlídací psy. Lovečtí psi byli větší a byli více ceněni. Např. pes na kresbě náčelníka Zulu je velice podoben dnešnímu RR.
RR zdědil ridge od Hottentotských psů, ale jeho konformace přišla z evropských loveckých psů, kteří byli přivezeni do Afriky s osadníky z různých evropských zemí .
V roce 1651 - Jan van Riebecck se snaží vyšlechtit psy, kteří byli předchůdci RR a kterým se říkalo "Boer honde"(Burský pes). Je velmi pravděpodobné, že africký bladhoud pocházející z Portugalska je jeden z předchůdců RR, a že tito psi byli známí pro vynikající lovecké schopnosti a bylo zahrnuti do chovu Burského psa.

Co to vlastně byl Burský pes?
Burové používali jednak Grejhaundy, kteří byli rychlí, na šakaly a opice, míšence mastifů a buldoků pro svoji tíhu a také typ podobný foxhaundům.
První dva kusy byli přivezeni z Kapské provincie do Rhodésie. Zřejmě se jednalo o původní chovný pár.Tito původně přivezení psi byli dobří na lvi a na leopardy. Byli mohutní, velcí, hnědí a měli dlouhý ocas a ridge. Současní Ridgebackové se liší, ale nejí pochyby, že z nich právě pocházejí.
V rove 1920 došlo téměř k zániku loveckých psů. V důsledku omezení lovu a věnování se zemědělství. Počátkem tohoto století byli nalézáni na různých místech Afriky psi, kteří měli obrácené chlupy na hřbetě.

Ustavení plemene.
V r. 1922 byl založen klub v Bulawayo, dán dohromady standard, který až na některé změny platí dodnes. V roce 1926 bylo odsouhlaseno připojení k SAKU (South African Kennel Union), a název plemene - Rhodesian Ridgeback (lví pes) a byl sepsán standard plemene panem F. Baarnesem, kde při psaní úmyslně použil standardu dalmatina, protože bylo příliš mnoho typů s ridgem. Bylo zařízeno uznání SAKU a registrace psů mohla začít. Registrace byly poprvé publikovány v r. 1930 a poté každý týden. Do r. 1975, kdy se stalo povinným registrovat všechna štěňata, byli registrování pouze někteří psi.